Skip to content

ÇOCUKLARINLA EVDEYKEN #GÜLÜMSEMEYİUNUTMA

Çocuklarınla Evdeyken #gülümsemeyiunutma

- Kurdelelerle dans

Elinde tuttuğun kurdeleyi müzik eşliğinde sallayarak çocuğunun kurdelenin hareketlerine uygun şekilde dans etmesini isteyebilirsin. Bu dansa ailece eşlik ederek eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

- Küçük şefler mutfakta!

Her çocuk yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever. Sen de çocuğunla beraber kolay bir tarifi birlikte hazırlayıp ailenize sunabilir, pişirme sürecinizi videoya çekerek eğlenceli bir paylaşım yapabilirsiniz. Bu süreçte hem o bir şeyler öğrenecek, hem de ailecek keyifli bir yemeğin tadını çıkaracaksınız.

 

- Kutuda ne var? Hadi tahmin et!

Kutuya koyacağın bir nesneyi 10 soru sorarak ya da ipucu vererek çocuğunun bu nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini iste. Aynı şekilde evdeki mevcut bir nesneyi seçip çocuğunun sorular sorarak bu nesneyi tahmin etmeye çalışmasını da isteyebilirsin. Kelime dağarcığı geliştiren bu oyun hem eğlenceli, hem öğretici.

 

- Sınırsız hayal gücü

Evde bulunan boncuklar, düğmeler, alüminyum folyo, küçük kumaş parçalarını, kağıt havlu rulolarını vs. kullanarak çocuğunla birlikte bir şehir inşa edebileceğini biliyor muydun? Onun sınırsız hayal gücü sayesinde bu malzemeleri boyayarak, yapıştırarak eğlenceli bir el işleri aktivitesi yaratabilirsiniz.

 

- Define avı başlıyor!

Küçükken oynamadıysan şimdi tam sırası! Sen, evin farklı yerlerine malzemeleri gizle, o bulsun! Hepsini bulursa; saklama sırası onda, bulma sırası sende.

 

- Ev işlerinde küçük bir yardımcı

Gün içerisinde yapılması gereken ev işlerini listele. Elbiselerin katlanması, çekmecelerin düzenlenmesi gibi... İşlerin nasıl yapılacağını çocuğunla beraber adım adım planlayarak iş bölümü yapabilir; müzik eşliğinde, ev işlerini birlikte yaparken keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle, dolapları düzenleyerek fazla eşyaları bağışlamak için ayırabilir, çocuğuna sosyal bilinç kazandırabilirsin.

Ev işlerinde küçük bir yardımcı

- Aile albümlerine bakma zamanı!

Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü birlikte düzenleyebilir ve resimde bulunan aile bireyleri ve akrabalar hakkında konuşabilirsiniz. Ailece gidilen tatillerde çekilen fotoğrafları bilgisayarda düzenleyebilir, resimlerin altlarına tatilde başınıza gelen ilginç olayları yazabilirsiniz. Bu resimlerin baskısını alarak aynı şekilde bir tatil defteri oluşturabilirsiniz. Emin olun, telefonda fotoğraf bakmaktan çok daha fazla eğleneceksiniz!

 

- Tamir edilecek ne var?

Evde bulunan her eşya çocuklar için bir oyuncak olabilir. Çünkü çocuklar genelde nesnelerin içinde ne olduğunu merak ederler. Bozuk bir ouncak arabayı ya da işinize yaramayan bir televizyon kumandasını beraber tamir etmeye çalışın. Dikkat ve el becerilerinin gelişimine katkıda bulunun.

 

 

- Biraz da okuma zamanı!

Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayabilirsin. Çocuklar, anne-babalarını kitap okurken görmek isterler. Bir kitap seçerek, kitabı birlikte okuduktan sonra bunun üzerine paylaşımlarda bulunmayı dene. Kitap okumayı daha eğlenceli hale getirmek için okuduğun hikayeyi yarıda kesip, devamında ne olacağını hayal etmek gibi aktiviteler yaratabilirsin. Okuduğun kitaptan hareketle birlikte başka bir hikaye de yazabilirsiniz.

 

- 1-2-3 motor!

Bir video kamera ya da cep telefonunun kamerasını kullanarak gün içinde evde yaptığın işleri ya da ailece beraber geçirdiğiniz anları kayıt altına alabilirsin. Aile bireylerine rol dağıtarak kısa film çekebilir ve akşam hep birlikte izleyebilirsiniz. Sahne sizin!

 

- Parkur hazır!

Evdeki minder, sandalyeve diğer eşyalardan bir parkur hazırla ve oyuncaklarıyla birlikte çocuğunun bu parkuru tamamlamasını iste. Özellikle birden fazla çocuğu olanlar için ideal! İstersen, aynı malzemelerle çadır yapabilir veya kamp kurabilirsiniz.

 

- Zil çalar, teneffüs başlar!

Çocuğun okul arkadaşlarını veya diğer aile bireylerini özlediğinde ve görmek istediğinde ona, FaceTime, WhatsApp veya Skype üzerinden görüntülü konuşması konusunda yardımcı olmayı unutma.

 

- Enerji, enerji, enerji!

Just Dance – https://justdancenow.com/ gibi platformlar veya YouTube’da kolayca erişebileceğin çocuklar için dans, yoga gibi aktiviteler içeren videolarla onun hareket etmesini sağla. Böylece enerjisini atacak ve evde sıkılmaya daha az vakti kalacak.  

 

Enerji, enerji, enerji!

Kaynaklar:

https://www.apa.org/helpcenter/pandemics

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/schools-childcare/talking-with-children.html

https://www.cdc.gov/childrenindisasters/helping-children-cope.html

https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/emotional-wellness/Pages/Talking-to-Children-about-Disasters.aspx

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/chest-lungs/Pages/2019-Novel-Coronavirus.aspx

https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-talk-to-children-about-the-coronavirus-2020030719111

https://www.trtcocuk.net.tr/ebeveyn-akademisi/cocuk-gelisimi/cocuklar-icin-ev-etkinlikleri

(Kaynak: Atila,M. "Bugün Ne Oynayalım Ailece Oyunlar" İlgi Çocuk Yayınları, 2016, İstanbul)