Skip to content

Affogato Tarifi

Ünü dünyaya yayılan Affogato, bir İtalyan tatlısıdır. Temelde bir kahve olarak damaklarınızı şenlendirse de hafif yaz tatlısı kategorisinde yer alır. Dondurma ve kahveyi birleştiren, yaz aylarına yakışır bu tarifi hazırlamak için 10 dakika gibi bir süre yeterlidir. Çocuğunuzla beraber hazırlayabileceğiniz bu pratik tatlıyı Carte d'Or ile birleştirerek servisinizi tamamlayabilirsiniz. 

Affogato Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı ince çekilmiş kahve

  • 2 top Carte d'Or Classic Vanilya (ya da dilediğiniz Carte d'Or çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz)

Affogato Nasıl Yapılır?

 

  1. İnce çekilmiş kahveyi espresso makinesinin içerisine yerleştirin. 
  2. Ardından suyu koyun ve kahveyi demlenmeye bırakın. Espresso demlendikçe tadı ve kıvamı çok daha lezzetli bir hale dönüşür.
  3. Demlenen espressoyu servis için hazırlayın. Henüz sıcakken içerisine birer top vanilyalı dondurma ilave edin.
  4. Kahve tadının daha hissedilir olmasını isterseniz, üzerine espresso ilave edebilirsiniz.

 

Affogato Püf Noktaları

Affogato tarifinde kalın çekilmiş bir kahve kullanırsanız espressonun tadı ve kıvamı dilediğiniz gibi olmaz. Bu nedenle Affogato hazırlarken ince çekilmiş kahve kullanımı oldukça önemli bir püf noktadır. Dondurmayı ilave edince tabanında erimeler meydana gelmesi ise normal bir durumdur.

Affogato Servis Önerileri

Büyük hazırlıklara gerek yok! Carte d'Or varsa zaten hazırsın. Affogato tatlısının olmazsa olmazı Carte d'Or ile sanat eseri gibi tatlılar hazırlayabilirsiniz. Espressonun acı tadını kırmak isterseniz Carte d'Or Selection Toblerone'dan yana seçiminizi yapabilirsiniz.