Skip to content

Üniversiteliler için Yurda Giderken Alınması Gerekenler 

 

Farklı bir şehirde eğitimine devam edecek olan üniversite öğrencileri için, yurda giderken mutlaka alınması gereken malzemeleri listeledik.

Üniversite tercihleri bitti, kazanılan üniversiteler belli olmaya başladı. Bir yandan kayıt koşuşturması, bir yandan kalınacak olan yurdun ayarlanması, bir yandan ise ailenden ayrılacak olmanın getirdiği o hüzünlü hava yavaş yavaş dağıldı. Şimdi sıra üniversiteye giderken alınacaklar listesi oluşturmaya geldi. Yıllardır hayalini kurduğun üniversiteyi kazandın ve yurtta kalmaya karar verdiysen, yurt için gerekli malzemeler listesini hemen hazırlamaya başlamalısın! Daha önce yurt hayatı yaşamadıysan ve ilk kez bir üniversite yurdunda kalacaksan, yanına alman gereken bazı temel ürünlerin neler olduğunu bilmen gerekir. Yurtta kullanacağın odanın kısıtlı imkanları olduğunu bilerek bu hazırlıkları yapmaya başlayabilirsin. Ancak yurt ortamını daha konforlu bir hale getirmek senin elinde. 

 

Giyimden elektroniğe, kişisel bakım ürünlerinden aksesuarlara kadar yanına alman gereken çok fazla eşyan var. Bu nedenle öncelikle en temel ihtiyaçlarını karşılayabileceğin eşyaların dışında, fuzuli şeyleri valizine koymamalısın. Örneğin, sadece bir iki kere giyeceğin ayakkabı ve elbiselerini yanına almana gerek yok. Bunun yerine, gideceğin şehrin mevsim şartlarına uygun olan ve çok sık kullanacağın eşyalarının listesini çıkararak valizini kolayca hazırlayabilirsin. 

Üniversiteye Giderken Alınması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Üniversite yaşantını kolaylaştıracak olmazsa olmaz eşyalar listesinde şu ürünlere yer verebilirsin:

  • Gittiğin yurttaki çamaşır sistemine alışana kadar çorap ve iç çamaşırı gibi en sık kullandığın eşyalarının birkaç yedeğini yanına alırsan sana çok büyük artılar katacaktır.

  • Hijyen açısından en önemli eşyaların başında gelen el ve banyo havluları da olmazsa olmazlar listesinin başında olmalıdır.

  • Bazı yurtlar öğrencilere yastık ve nevresim takımı verirken bazıları ise kişisel kullanım alanına giren bu eşyaların öğrenciler tarafından getirilmesini talep eder. Her iki koşulda da kendi yastığını ve kendi nevresim takımını yanında götürmen en mantıklı karar olacaktır. Yurdun verdiği nevresim takımını kullanmayı tercih etsen de yanında bir yedeğinin bulunması hiç de fena bir fikir değildir.

  • Yurda vardığın gibi eşyalarını dolaba yerleştirmeyi isteyebilirsin. Bu nedenle asacağın giysiler için elbise askılarını yanında getirebilirsin. Eğer elbise askılarının valizinde çok fazla yer kapladığını düşünüyorsan, gittiğin şehirden de satın alabilirsin.

  • Düzenli olarak kullandığın ilaçlar varsa bu ilaçları ilk önce çantana yerleştirmelisin. Ayrıca daha önce kullandığın ağrı kesici hap ya da yara bandı gibi acil durumlarda ihtiyacın olan sağlık malzemelerini de yanına alabilirsin. Çünkü baş ağrısı ve ufak kesiklerin ne zaman hayatına gireceğini bilemezsin ve her zaman yakınlarda bir eczanede bunları bulamayabilirsin.

 

Kişisel Bakım Ürünleri

Yurda giderken alınması gerekenler listesi içerisinde önemli bir yere sahip olan kişisel bakım ürünleri, hem kız hem de erkek öğrencilerin olmazsa olmaz eşyaları arasında ilk sıralardadır. Kız öğrenciler için bu ürünlerin sayısı oldukça fazla olsa da, erkek öğrencilerin de yurda giderken yanlarında götürmeleri gereken kişisel bakım ürünleri bulunur. Tıraş makinesi, fön makinesi, epilasyon aleti, diş fırçası, parfüm, sabun, şampuan gibi ürünlerin dışında tırnak çakısı, makas, ayna, iğne ve iplik gibi ürünleri de valizine ekleyebilirsin. Tabii bu ürünlerin bir kısmını dilersen gittiğin şehirden de almayı tercih edebilirsin.

Elektronik Cihazlar Önemli!

Kişisel olarak kullandığın laptop ve şarj cihazları gibi zaten hayatının bir parçası olan elektronik cihazlar dışında, yanında götürmen gereken birkaç küçük parça daha var. Bu parçalar; flaş bellek, hafıza kartı ve çoklu piriz. Üniversite derslerin için hafıza kartı ve flaş bellek büyük bir öneme sahipken çoklu piriz ise yurtta kaldığın odada hayatını kolaylaştıracak. Ayrıca saç kurutma makinesi, saç düzeltici ve saç maşası gibi kişisel bakım ürünlerini de yanına almayı unutma! Bunların dışında eğer gittiğin yurtta çamaşır-ütü hizmeti bulunmuyorsa ütü ihtiyacını karşılayacak küçük bir ütüyü de yanında götürebilirsin.