Skip to content

Üniversite Hayatına Giriş: Üni 101 

 

Birçok öğrencin gelecekteki hayatını şekillendirecek en önemli dönüm noktalarından biri de üniversiteyi kazanmak. Ancak üniversiteye başlamadan önce bilinmesi gereken birçok noktanın olduğu da bir gerçek. Peki, üniversite hayatı nasıl olmalı? İşte, üniversite hayatı için tavsiyeler…

Zorlu bir sınav sürecini atlattın ve artık sen de üniversiteli gençler arasına katıldın. Belki istediğin bir bölüme girdin, belki de puanının tuttuğu diğer tercihlerinden birine yerleştin. Ne olursa olsun, artık önünde seni bekleyen bambaşka bir hayat var. Yeni bir okul, yeni bir şehir, yeni arkadaşlar ve yeni bir ortam… Kendini daha önce hiç hissetmediğin kadar özgür ve hiç hissetmediğin kadar büyümüş olarak görebilirsin. Bu yeni hayatın ile ilgili yeni hayallerin, yeni umutların ve pek çok beklentin var. Artık kendi hayallerini gerçekleştirme ve bu yepyeni ortamda kendini daha iyi tanıma zamanının geldiğini düşünüyorsun. Peki, üniversite hayatı nasıl daha verimli değerlendirilir?

Üniversite Hayatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Üniversite, sadece meslek sahibi olmanın yeri değil, aynı zamanda hayata dair pek çok şeyi tecrübe edebileceğin de bir ortamdır. Bu nedenle üniversiteye başlamadan önce şu altın tavsiyeleri değerlendirmen, bu süreci daha verimli bir şekilde geçirmeni kolaylaştıracaktır.

Anı Yaşamaya Odaklan

Eğer çok istediğin bir bölüme değil de son tercihlerinden birine yerleştiysen, bu durumun negatif psikolojisinden hemen kurtulmalısın. Yaşadığın şok ve üzüntüyü bir kenara bırak ve yeni hayatının sana sunacağı güzellikleri hayal et. Yarının senin için neler getireceğini bilemezsin. O halde anın tadını çıkarmaya odaklanabilirsin.

Hayatı Akışına Bırak

Üniversite sınav sonuçları açıklanmadan önce kafanda birçok şeyi kurgulamış olabilirsin. “Şunu yaparım, şöyle olur, bu böyle olur” gibi planladığın birçok şeyi arkada bırakarak üniversite hayatına giriş yapmalısın. Çünkü, yapmak istediklerini deneyimlemeden anlayamazsın. Ayrıca bu gibi düşüncelerin sonucu birçok hayal kırıklığı da yaşayabilirsin. En iyisi hayatı akışına bırak…

Yurtları Araştır

Üniversiteyi farklı bir şehirde okuyacaksan ve ailenin yanından ilk kez ayrılıyorsan, ilk yıl bir öğrenci yurdunda kalabilirsin. Önce şehri ve çevreyi tanı. Yeni arkadaşlar edin. Gerisi zaten gelecektir.

Burs Başvurularını Öğren

Üniversite hayatında ekonomik olarak rahat edebilmek için burs olanaklarını hiç vakit kaybetmeden araştırmalısın. "Sonra bakarız, hallederiz." gibi gerekçelerle bu işin peşini bırakırsan pişman olabilirsin. Bu nedenle üst sınıflardan ya da internet üzerinden burs başvurularının detaylarını öğrenmelisin.

Öz güvenli Ol

Tamamen yepyeni ve farklı bir ortamda olsan da çekingen, içine kapanık ve ürkek davranmanın ne sana ne de çevrendekilere hiçbir faydası yok. Zaten en geç 1-2 ay içerisinde bu yeni ortama alışacaksın. Bu nedenle öz güvenini kaybetme ve güçlü ol. Çünkü, nasıl başlarsan öyle gideceğini bil!

Üniversite Etkinliklerini Takip Et

Üniversitenin düzenlediği aktivite ve etkinlikler ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmen, üniversitede de daha aktif ve daha verimli zamanlar geçirmeni kolaylaştırır. İlgi alanlarına göre üniversite kulüplerine üye olabilir ya da sosyal faaliyetlere katılabilirsin. Böylece derslerin dışında da bir ayağın üniversitede olmuş olur.

Not Ortalamanı Yüksek Tutmayı Hedefle

Eğer akademik kariyer yapmayı düşünüyorsan, ilk yıldan itibaren not ortalamanı yüksek tutmayı hedeflemelisin. "Son birkaç yılda hallederim." gibi hatalı bir fikre kapılma. Çünkü son yıllarda bunu başaramazsan, akademik kariyer hayalin başlamadan bitmiş olabilir.

Yabancı Dil Önemli

Üniversiteden sonra iyi bir iş ve iyi bir kariyer planlıyorsan, yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsundur. Eğer İngilizce bilmiyorsan, üniversite yaşantına devam ederken İngilizce ve belki de diğer dilleri öğrenmeyi planlarının arasına mutlaka almalısın.

Hayatının Kontrolü Elinde Olsun

Ailenden ayrı bir hayata başlayacağın için kendini çok fazla özgür ve rahat hissedebilirsin. Ancak, “Artık özgürüm, ne istersem yaparım.” gibi bir düşünceye kapılmadan önce iki kere düşünmelisin. Sonra ipin ucu kaçar ve hayallerin suya düşebilir. Bu nedenle her şeyde ölçülü ve tedbirli bir tutum sergilemeye özen göstermelisin. Hayatının kontrolü daima elinde olsun.