Skip to content

 

Öz Güven Problemi Neden Olur?

 

Öz güven eksikliği yaşadığını düşünüyorsan, öncelikle bilmen gereken şey, bunu kendine söyleyebilmenin iyi bir şey olduğu ve bunun senin bir hatan olduğu düşüncesine kapılmamandır.

Öz güven eksikliğinin pek çok sebebi olabilir ancak bu onun çözümsüz olduğu anlamına gelmez. Bu çözüm adına insanın nasıl bir varlık olduğuna bakmak faydalı olabilir. İnsan için genellikle homo sapiens tabiri kullanılır ancak bu yarım bir bilgidir. Asıl doğru olan, homo sapiens sapiens şeklindeki kullanımdır. Çünkü homo sapiens düşünebilen insan anlamına gelirken homo sapiens sapiens düşündüğünün üstüne düşünebilen insan anlamına gelir. Bu tanım tam olarak şu anki modern insan türünü açıklar. Bu aslında çok basit ancak bir yandan da insanı insan yapan bir ayrımdır. Eğer öz güvensiz olduğunu düşünüyorsan, bu sorunun üzerine düşünüp kendi hikayenin kahramanı olmak, tamamen senin düşüncelerinde ve bunlarla birlikte yaratacağın eylemlerinde saklı.

Öz Güven Eksikliği Neden Olur?

Öz güven problemi kalıtsal sebepli olabildiği gibi, çevresel faktörlerden ötürü oluşabilen bir durum olarak da karşına çıkabilir. Kalıtsal özelliklerinden ve bununla paralel olarak şekillenen mizacından ötürü de aynı zamanda öz güven eksikliği hissedebilirsin. Bu tür nedenler her ne kadar çözümü olmayan ve genlerden kaynaklı problemler gibi görünse de unutma, sen homo sapiens sapiens'sin! Kendini tanıyarak, kendin üzerine eğilerek üstesinden gelemeyeceğin bir problemle karşı karşıya değilsin. Kendine olan bu güvensizliğin nedenlerini düşünmekten korkma! Bu kalıtsal bir şey de olabilir, çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Hangisi olursa olsun, bunu belirleyip bununla başa çıkmayı öğrenebilirsin.

Öz güven problemine neden olan şeyler arasında çoğunlukla çevresel faktörler ve yetişme koşulları yer alır. Çocukluktan itibaren yaşanan problemlerden ötürü öz güven kaybı yaşamış olabilirsin. Bu, okulda veya aile içinde yaşadığın travmalardan kaynaklı olabilir. Çevrenden veya akranlarından gördüğün zorbalık da olabilir. Cinsiyetinden veya inançlarından kaynaklı dışlanmalar yüzünden de öz güven problemi yaşamış olabilirsin. Yaşamış olabileceğin bu problemlerin hepsi oldukça ciddi sorunlar olmakla birlikte, sen yaşadığın ve kendi hikayenin kahramanı olmak istediğin sürece aşamayacağın şeyler değiller.

Öz Güven Eksikliğini Hangi Yollarla Aşabilirim?

Öz güven eksikliği belirtileri gösterdiğini düşünüyorsan ve bunu aşmak istiyorsan, bu zaten senin için yolun yarısına gelmiş olduğunun göstergesidir. Bu problemleri konuşmak için, alanında uzman biriyle görüşmek sana çok büyük katkılar sağlayabilir. Ancak unutma ki, en sonunda bunu aşacak olan kişi sensin! Öz güven problemi yaşayan çoğu kimse, yaşadığı sıkıntılar içerisinde bu durumun farkına varmakta çoğu zaman gecikebilir Çünkü öz güven problemi sürekli olarak insanın kendi içinde kendisiyle tartıştığı, çok düşündüğü ve kendi üzerine fazlasıyla gittiği durumlar içerir. Sürekli olarak kendini suçlamak ve kendinin olumsuz yanlarına odaklanmak gibi bir alışkanlık gösterir. Ancak bu durum, bir homo sapiens sapiens'in asla çözemeyeceği bir şey değil. Kendini eleştirdiğin noktadan sadece belirli bir açı ile kendin üzerine dıştan bir bakış sağlayarak seni nelerin üzdüğünü görebilirsin. Seni üzen şeyler, seni bıktıran ve kendine olan güvenini bitiren şeyler neden bunu başarabiliyor? Hayatında yaşayabileceğin güzel ve mutluluk verici pek çok şey varken neden kendi içinde kendinle bir savaş verip kendi hikayeni yazmayı reddedesin?

Öz güven kaybı, dönüşü olmayan bir yol değildir. Sadece kendini kendin olarak kabul edip ve kendini aynı zamanda değiştirebileceğine ve seni mutlu eden bir hayatta kendi hayallerinin peşinden koşabileceğine inanman gerekir. Yalnızca inanmak değil, zamanını ve enerjini de bu masalı yaratmaya ayırman senin mutluluğun için en gerekli şey. Öz güven kaybı yaşayan kişiler, genellikle ilişkilerinde suskun bir rol oynamanın yanı sıra düşüncelerini söylemekten çekinen ve "Hayır" demeyi çoğu zaman istese dahi başaramayan kimseler olur. Ancak bunların tam tersini yapmak sağlıklı sosyal ilişkiler kurmana olanak tanır. Susarak değil, konuşarak insanlarla dünyayı daha keyifli bir hâle getirebilirsin. Düşüncelerini paylaşarak insanlara kişiliğini gösterebilir ve saygınlık kazanabilirsin. En önemlisi "Hayır" demeyi öğrenerek kendi sınırlarını çizmeye ve karakterini yaratmaya başlayabilirsin.

Öz Güvenini Yerine Getirmeye Yarayacak Birkaç İpucu

Öz güven eksikliğini gidermenin yolu, yaşadığın sorunlar üzerine düşünmen ve bazı kararlar almanla gerçekleşebilir. Evet, şu ana kadar sürdürdüğün yaşamın biraz sessiz ve sakin geçmiş olabilir, ancak bu dünyanın tadını çıkarmak için cesur ve enerjik olup bir an önce kendini tanıman ve kendinle barışman gerek!

  • Kendine güvensizliğin noktasında kendine yaptığın haksızlıkları görmek adına, olumlu yönlerin üzerine düşünerek bu hayatta neler yapabildiğine bir göz at.

  • Artık senin için en önemli noktalardan biri, neleri başarmak istediğin olacak. Kendine güvenemediğin hayallerinin senin ne kadar yakınında olabileceğini fark et, çünkü artık eski sana göre daha cesur bir sen var ve başkalarını değil, öncelikle kendini dinleyen bir sen olacağını da unutma.

  • Bir şeylerden şikayet etmenin şu ana kadar pek bir işe yaramadığını ve bunun sadece ve sadece seni yorduğunu fark etmelisin. Şikayetlerinin senin için anlamlı ve değerli istekler olduğunu bilmelisin ve bu sebeple şikayetlerini unutman gerektiğini değil, şikayet ettiğin şeyler için kalkıp savaşman gerektiğini kendine hatırlatmalısın.

  • Çevrende öz güvenini zedeleyen insanlardan uzaklaşman ve seni destekleyen, seni sen olduğun için seven yakınlarına yoğunlaşman sosyal yaşantında sana en iyi gelecek seçimlerden birini oluşturacaktır. Unutma, "Hayır" diyebilen bir insan olmak ve kendi sınırlarını çizmekle başlayacak her şey... 

  • Korkmaktan vazgeç. Bu dünyanın acımasız bir yer olduğunu düşünüyor olabilirsin ve haklısın, belki de ancak korkarak kendi hikayenin kalemini eline alamazsın. Bu dünyayı, kendi hayatını güzelleştirebilen insanlar güzelleştirecek ve bunlardan biri olman için yapmak gereken tek şey, korkularından sıyrılıp kendi hayallerinin peşinden koşmak ve kendi hayallerin içerisinde güzel bir dünya yaratmak. Unutma, bu sadece senin gibi cesur insanların yapabileceği bir şey.