Skip to content

Öğrenciler için Düşük Bütçeli Tatil Yapmanın Altın Kuralları 

 

Öğrenciyken yapılan tatillerin tadı bir başka olur. İster tek başına istersen de bir arkadaş grubunla tatil plan yap, öğrenci işi olması en önemli önceliklerinden biridir.  Bu nedenle tatile çıkmadan önce öğrenciler için düşük bütçeli tatil yapmanın altın kurallarını öğrenmen, işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Yoğun ders programları, bitmek bilmeyen ödevler, sınavlar, vizeler, finaller derken nihayet okullar kapandı ve tatil sezonu açıldı. Yoğun geçen bir yılın ardından biraz dinlenmek herkesin olduğu gibi senin de hakkın. Şöyle, masmavi bir gökyüzün altında, kumların üzerine uzanmak ve pırıl pırıl parlayan denizin o cezbedici sularında serinlemek hiç de fena olmaz, değil mi? Söylemesi bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. “Her şey iyi güzel de, öğrenci bütçesiyle tatil planı yapmak mümkün mü?" diye sorabilirsin. Bunun cevabı çok basit. Bütçene uygun hesaplı tatil yerleri ile gönlünce bir tatil geçirebilir, yılın bütün yorgunluğunu üzerinden atabilirsin. 

Ucuz Tatil Nasıl Yapılır?

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendir

Birçok seyahat acentesi ve turistik tesis, erken rezervasyon kampanyaları ile düşük tatil bütçesi olan misafirlerine kolaylık sağlıyor. Bu kampanyaları takip ederek dilediğin tatil beldesinde tatilini geçirebilirsin. Ayrıca tatil için havayolu ulaşımını tercih etmeyi düşünüyorsan, yine aynı şekilde uçak biletini de erken rezervasyon avantajıyla çok ekonomik bir şekilde alabilirsin.

Daha Mütevazi Bir Tatil Planı Yap

Herkes lüks ve konforlu tesislerde tatil yapmak ister. Ancak düşük bütçeyle bu her zaman mümkün olmayabilir. Ama bu seni tatile çıkma fikrinden vazgeçirmemelidir. Böyle bir durumda daha mütevazi tatil yörelerini tercih edebilirsin. Türkiye’nin dört bir köşesinde seni bekleyen harika tatil mekanlarının olduğunu unutma.

Tatil Bütçeni Belirle

Yılın her mevsimi tatile çıkılsa da, turistik bölgelerin en yoğun olduğu dönemler genellikle yaz aylarıdır. Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu ve deniz turizminin en hareketli olduğu bu aylarda hem yerli hem de yabancı turistler birçok popüler tesise akın eder. Ancak amacın ekonomik tatil yapmak ise turistik yerlerin en yoğun olduğu zamanlarda değil, sezonun sonuna doğru gitmeyi tercih edebilirsin. Özellikle küçük sahil beldelerinin plajları sezon sonuna doğru boşalır ve dolayısıyla hem konaklama hem de yeme içme fiyatları oldukça düşer. Bu öneriyi değerlendirmek istersen tatil bütçeni belirlemekte hiç zorluk çekmezsin.

Öğrenciler için Hesaplı Tatil Yerleri

Tatil bütçeni ayarladın ve gideceğin tatil yöresini belirleme aşamasındasın. Hala nereye gideceğine karar veremediysen, işte sana öğrenciler için ucuz tatil önerileri...

Olimpos

Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden biri olan Olimpos, öğrenci işi tatil denildiğinde ilk akla gelen rotaların başında geliyor. Kamp alanları, bungalov evler ve uygun fiyatlı konaklama imkânlarıyla öğrencilerin rahatlıkla tatil yapabilecekleri bir tatil yöresi.

Kaş

Ülkemizin en meşhur tatil merkezlerinden biri olan Kaş, pahalı bir yer olarak biliniyor. Ancak, Kaş Antik Tiyatrosu’nun hemen arkasında bulunan kamp alanları, öğrenciler için uygun bir tatil ortamı sunuyor. Bütçeni dikkatli bir şekilde harcarsan, en gözde tatil beldesinde tatilini geçirebilirsin.

Sarımsaklı

Öğrenci dostu rotalardan biri de Ayvalık’ın en popüler beldelerinden biri olan Sarımsaklı. Bu küçük sahil beldesinde, hem konaklama hem de yeme içme fiyatları bir öğrencinin bütçesini zorlamayacak aralıklarda sunuluyor. Ayrıca çok popüler bir yer olduğu için eğlenceli ve hareketli bir atmosfere de sahip. Hem ekonomik hem eğlenceli hem de bol dinlenmeli bir tatil istiyorsan, burası tam sana göre bir tatil merkezi olabilir.

Gökçeada

Son yıllarda popülerliğini artıran tatil beldelerinden biri de Gökçeada. Elbette henüz Bozcaada kadar popüler değil. Ancak, düşük bütçesi olan öğrenciler için oldukça ideal bir tatil imkanı sunuyor. Daha çok doğayla iç içe vakit geçirmek istiyor ve organik beslenmeye önem veriyorsan, Gökçeada senin için harika bir tatil merkezi olabilir. Kristal berraklığındaki denizine ise bayılacaksın.