Skip to content

Mezun Olmadan Önce Üniversitesi Yapılacak Etkinlikler 

 

Hayatın uzun bir bölümünü kapsayan öğrencilik döneminin son durağı olan üniversiteden mezun olmadan önce yapılması gereken etkinlik ve aktiviteleri senin için sıraladık…

Öğrencilik hayatı birçok kişi için muhteşem bir deneyim olarak tanımlanıyor. Yoğun bir ders çalışma programı ve yaşanan yoğun sınav stresinin ardından kendi hayallerinin peşinde koşacağın üniversiteyi kazanmanın verdiği o olağanüstü haz. Hele de istediğin bölüme girmeye hak kazandıysan, yaşadığın tüm yorgunluklara değdiğini düşünmeden edemezsin. 

 

İş hayatına atılmadan önce son durağın olan üniversite yıllarında yaşadığın farkı deneyimler ve şahit olduğun birçok olayın sonucu öz güvenin yükselir ve başlarsın kendi masalını yaratmaya. Peki, hayatında sadece bir dönem yaşayabileceğin bu harika deneyimi daha da renklendirmek ister misin? O halde, "Üniversite bitmeden yapılması gerekenler nelerdir?" hakkında verdiğimiz önerileri hemen incelemeye başlayabilirsin.

Üniversitede Yapılabilecek Etkinlikler Neler?

Hayatın boyunca unutamayacağın bir dönemin içindesin ve yıllar geçse de üniversite yıllarında biriktirdiğin anılarını gülümseyerek, biraz da özleyerek hatırlayacaksın. Eğer üniversiteye yeni kayıt yaptırmayı düşünüyorsan, "Üniversitede ne yapılır?" hakkında çok fazla fikir sahibi olmayabilirsin. İşte, okuldan mezun olup gitmeden önce öğrenciliğin tadını çıkarabileceğin aktiviteler…

Sosyal Kulüplere Üye Olabilirsin

Üniversite hayatına yavaş yavaş adapte olmaya başladığında, bu ortamın lise yıllarından çok daha farklı olduğunu hemen anlayacaksın. Çünkü en fazla sosyalleşmenin yaşandığı ortamların başında üniversiteler geliyor. Farklı şehirlerden ve farklı kültürlerden gelmiş olan birçok yeni arkadaş edinebilirsin. Bu hareketli sosyal hayata hemen dahil olmak istiyorsan, ilgi alanlarına göre belirleyeceğin sosyal kulüplere üye olabilir, bölüm derslerin dışında farklı konulara dair bilgi dağarcığını artırabilirsin. Bu kulüpler; müzik, tiyatro, edebiyat ya da spor gibi gerçekten sana yeni bilgiler katacak ve kendini iyi hissetmeni sağlayacak ortamlar olmalıdır. 

Alanın Dışındaki Kitapları Okuyabilirsin

Üniversitede seçtiğin bölüm ile alakalı zaten bir ömür okuyacak ve çalışacaksın. İş hayatının yoğun temposuna dahil olmadan ve hazır vakit varken alanının dışındaki kitapları okuyabilirsin. Böylece hem genel kültürünü geliştirmiş olursun hem de farklı alan bilgilerini öğrenerek kişiliğinin gelişmesini sağlayabilirsin.

Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılabilirsin

Üniversitede yapılması gerekenler listene mutlaka eklemen gereken maddelerden biri de sosyal sorumluluk projelerine katılmak. Üniversitedeki derslerinden arta kalan vakitlerde ilgi duyduğun bir alanda yürütülen sosyal sorumluluk projelerine dahil olabilir, dünyanın güzelleşmesine katkı sunabilirsin. Bu bazen çevreyi daha yeşil yapmak, bazen de sokak hayvanlarının haklarını savunmak olur. Bu projeler sayesinde kendini çok daha iyi hissedeceksin.

Tüm Boş Vakitlerini Verimli Değerlendirmeye Çalışmalısın

Üniversite derslerin dışında bolca boş vaktin kalıyorsa, bu zamanı verimli değerlendirmek senin elinde. Böylece okuldan mezun olduktan sonra kişiliği oturmuş, pek çok konuda bilgisi ve deneyimi olan bir karaktere sahip olabilirsin. Tabii bunun için biraz istek, biraz sabır ve biraz da özveri gerekir. Bu nedenle üniversite aktiviteleri bu hedefini gerçekleştirebilmen için sana aradığın fırsatları sunacaktır. Örneğin, yabancı dil bilen arkadaşlarından farklı bir dil öğrenmeye başlayabilir, hayat tecrübesi kazanmak için part time bir işte çalışabilir ya da doğayı keşfetmek için arkadaşlarınla kısa turlara çıkabilirsin.

Üniversitede Yapılacak Sosyal Aktiviteler

Hayatının en heyecanlı ve en renkli dönemi olan üniversite yıllarında daha önce hiç yapmadığın ve belki de bir daha yapamayacağın aktivitelere katılmak da çok iyi bir fikir olabilir. Şiir dinletileri, felsefe ve edebiyat söyleşileri, okul radyosu, televizyonu ya da dergisinde çalışmak gibi aktivitelerle, dolu dolu bir üniversite dönemi geçirebilirsin. Hatta, üniversite yaşantına biraz adrenalin katmak istiyorsan, en sevdiğin arkadaşlarınla birlikte ıssız bir ormanda kamp kurabilir, kısa dağ tırmanışları yaparak heyecanı dorukta yaşayabilirsin.