Skip to content

Kendini Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

 

Kendini ne kadar iyi tanıyorsun? Yoksa sen de toplumun ve ailenin sana dayattığı hayat tarzına mı ayak uyduruyorsun? Ya hayallerin, özlemlerin ve beklentilerin… Hayata dair tüm planlarını sadece kendin istediğin için mi yapıyorsun? Bu sorulara cevap verebilmen için kendini daha iyi tanıman gerekiyor. Sana özel, kendini tanımana yardımcı olacak bazı ipuçlarını listeledik.

Hayatta yaptığın birçok şey, sana iyi geldiğini düşündüğün ya da eksikliğini hissettiğin şeylerdir. Ama ya kendini tanımıyorsan! O zaman, belki de bu yaptıkların sana en çok zarar veren şeyler olabilir. Yakından baktığında kendini tanıyamayabilirsin. Öyleyse kendine bir de uzaktan bakmayı denemelisin. Senin için, kendini keşfetmene ve kendi öz benliğine kavuşmana yardımcı olacak kendini tanıma rehberi…

Kendini Tanımak Neden Önemli?

Kendini tanımak istiyorsan, öncelikle bunun neden önemli olduğunu bilmelisin. Bu konuda çok sayıda bilgi kaynağına ulaşabilirsin. Ancak kendini tanımanın ortak paydalarından biri, mutluluktur. Kim olduğunu bilirsen; arzularını, hayallerini ve hedeflerini daha iyi ifade edebilir ve daha mutlu olabilirsin. Kendini tanıyarak iç dünyan ve dış dünyan arasında bir köprü oluşturabilir ve daha az iç çatışması yaşarsın. Kendini tanımanın sana getirdiği avantajlardan biri de doğru karar verebilme becerisi kazanmandır. Böylece gelecek hayatın için daha iyi ve daha doğru seçimler yapabilir, karşına çıkacak olan sorunlara akılcı çözümler bulabilirsin.

 

İnsanın kendini tanıması aynı zamanda kendi anlaması ve keşfetmesi anlamına da gelir. Kendini tanımaya başladığında, hayatında atabileceğin en büyük adımlardan birini atmış olacaksın. Böylece kendi kendine yetmeyi öğrenecek ve kendi hikayeni yazmak için kendini daha cesur hissedeceksin. Ünlü filozof Sokrates’in dediği gibi “Kendini bilmek bilgeliğin başlangıcıdır.” Yani aslında kendini bildiğinde hayatın için gerekli olan her şeyi bilmiş olacaksın.

Kendini Tanıma Yolları Nelerdir?

Kendini tanımanın neden önemi olduğunu ve avantajlarını öğrendiğine göre, şimdi kendini tanımaya başlayabilirsin. Bunu başarmak için atman gereken adımlar şunlardır:

Kişiliğini Keşfet

Kendini daha iyi tanıman için atman gereken ilk adım, bilinçlenme aşaması denilen kişiliğini keşfetmendir. Yapman gereken ise kendine bir yol haritası belirlemek. Bugüne kadar planladığın ve yapmak istediğin tüm hedeflerini aklına getir ve bunları bir yere not et. Daha sonra son zamanlarda seni en çok etkileyen olayları ve davranışları düşün ve bunları da notlarının arasına ekle. Son olarak da hayatta verdiğin iyi ya da kötü kararları, neden bu seçimleri yaptığını, bu seçimleri yaparken hangi baskılara maruz kaldığını iyice düşün ve tüm bu yaşananlardan kendine bir ders çıkar. Böylece yaşadığın olumsuz olayların etkisinden kurtulup geleceğe odaklanman kolaylaşacaktır.

Başkalarının Ne Düşündüğü ile İlgilenme

Kendini tanımanın ikinci adımı, başkalarının ne düşündüğüne çok fazla takılmadan hayatını sürdürmendir. Pek çok kişi, diğer insanların düşüncelerinden etkilenir ve kendi kararlarını vermekte zorlanır. Sen de sakın bu hataya düşme! Hayatta mutlu olabilmen için başkalarının ne düşündüğü değil, aslında senin tam olarak ne istediğin önemlidir. Başkalarının görüşlerine saygı duyabilirsin, ancak onların istedikleri gibi hareket etmek zorunda değilsin.

Yeni Şeyler Denemekten Korkma

Kendini tanımak için; düşüncelerin, hal ve hareketlerin, psikolojik ruh halini kontrol altında tutman kadar kendi vücudunu tanıman ve fiziksel yeterliliklerinin farkında olman da önemlidir. Çünkü bedenini tanıman, zihninin inceliklerini daha iyi kavraman için gereklidir. Bu nedenle fiziksel yeteneklerini keşfetmek için yeni şeyler denemekten korkmamalısın.

Bir Misyonun ve Vizyonun Olsun

Geçmişi düşünerek ve yaptığın hatalardan ders çıkararak yoluna devam etmen kendini tanıman için önemli olsa da, gelecek için planlar yapmak ve hedefini belirlemek de aynı derecede önemlidir. Kendine şu soruları sormaya başlayarak misyonunu ve vizyonunu belirleyebilirsin. Nasıl bir miras bırakmak istiyorsun? 2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıl sonra kendini nerede görmek istiyorsun? Bu sorulara vereceğin cevaplar ise hem eğitim hayatın hem kariyerin hem de özel yaşantın için koyacağın hedefleri belirlemene yardımcı olacaktır.