Skip to content

Çapkınlığın Kitabı: Kazanova Ne Demek? 

 

Tüm zamanların en cüretkâr çapkını olarak bilinen Kazanova’nın hayat hikayesini öğrenme hazır mısın?

Sevdiğin ya da hoşlandığın erkeğin çapkın olup olmadığını ilk bakışta anlamakta zorluk çekebilirsin. Bu nedenle öncelikle çapkın erkek psikolojisi hakkında bazı bilgilere ihtiyacın olacak. İlk önce “Çapkın ne demek?” sorusuna cevap vermelisin. Bunun yolu ise tüm zamanların en meşhur ve en çok konuşulan çapkınlarından biri olarak bilinen Kazanova’yı tanımaktan geçer. Kazanova’nın kelime anlamı, kadınlara karşı tutkulu ve çok sayıda sevgilisi olan bir erkeği tanımlar. Peki, Casanova kimdir?

Kazanova'nın Hayat Hikayesi

Çapkınlık denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Kazanova (Casanova), 18. yüzyılda İtalya’da yaşamış iyi bir yazar ve maceraperesttir. Casanova’nın Venedik’te çok sayıda kadını etkilediği ve onlarla aşk yaşadığı bilinir. 18. yüzyıl Avrupa'sının geleneklerini, göreneklerini, adetlerini ve tüm sosyal hayatını en iyi anlatan eserlerden biri olarak görülen “Hayatımın Hikayesi” adlı otobiyogrofisi, bütün dünyanın onu bir çapkın olarak tanımasını sağlamıştır. Bunun nedeni ise yaşadığı aşk ilişkilerinin detaylarına bu eserinde yer vermesidir. Her ne kadar zaman zaman Don Juan’a çok benzetilse de yazar, filozof ve iyi bir müzisyen olan Casanova, kurmaca bir karakter değil, bunun çok daha fazlasıdır. Hatta birçok yönüyle Don Juan’dan çok farklı özellikler sergiler. Şöyle ki; Casanova aşk ilişkilerinde kadınları gerçekten çok sever, onlara değer verir ve aşk hayatları sona erse de onlarla uzun süre arkadaşlık ilişkilerini sürdürürdü. Peki, Don Juan kimdir? 

Don Juan, Avrupa’da edebiyat, tiyatro ve müzik alanında birçok baş yapıta konu olmuş bir masal kahramanıdır. Bu kurgusal karakterin bu kadar meşhur olması, Shakespeare sayesindedir. Shakespeare’den sonra birçok yazar tarafından hikayesi yazılan, tiyatro oyunlarına ve şiirlere konu olan Don Juan; Don Kişot, Hamlet ve Faust gibi çok tanınan karakterlerin arasında yerini alır. Mozart’ın “Don Giovanni” operasıyla da popülerlik kazanan bu kurgusal karakter, 20 . yüzyılda bile filmlerde ve medyada en çok yazılan karakterler arasındadır. 

Don Juan’da aynı Kazanova gibi çapkınlığın simgesi olarak görülür. Ancak aralarında çeşitli farklar bulunur. Kazanova, hoşlandığı kadınları gerçekten sever, onlara çok nazik davranır ve gerçek bir kişiliktir. Halbuki Don Juan kurgusal bir karakter olmasının yanı sıra birlikte olduğu kadınları sever gibi görünse de, onları aldatmaktan kaçınmaz ve birçok kişi tarafından “tam bir zampara” olarak görülür.

Venedikli Çapkın Kazanova’nın Uyguladığı Taktikler

Uzun yıllar geçmesine rağmen Kazanova’nın hala çapkınlıkla özdeşleştirilmesi, bu kişinin aşk hayatında kullandığı özel tekniklerin neler olduğu ve kadınları nasıl etkilediği gibi hususların da gündemde olmasını sağlamıştır. İşte, Venedikli çapkın Kazanova’nın cazibesinin sırları ve uyguladığı taktikler...

  • Kazanova, kadınlara nasıl yaklaşacağını bilir ve onlara verdiği değeri her fırsatta göstermeye çalışırdı. Karşısındaki kadına asla “Ne yapmak istersin?” diye sormazdı. Sen de hoşlandığın bir kadını etkilemek istiyorsan, onu daha önce hiç gitmediği bir yere götürebilir ve kendini daha özel hissetmesini sağlayabilirsin.

  • Kazanova, hiçbir zaman sevgilisini rahatsız olacağı, gözlerini kaçıracağı ya da istediği gibi hareket edemeyeceği durumlara sokmamıştır. Senin yapman gereken de sevgilinle buluşacağın özel bir randevuya başka kişileri davet etmemen olabilir. Nezih bir restoranda samimi bir yemek organizasyonu yapabilir, tüm ilgini sevgiline yönelttiğini hissettirebilirsin.

  • Kazanova’nın kadınları çok kolay şekilde etkilemesinin diğer bir sebebi ise, onları sadece dış görünüşleri ile değil, fikirleri ile de önemsediğini göstermesidir. Eğer bir kadınla ilk kez buluşacaksan, onun kalbine dokunacak sorular sor ve biraz bekle. Sadece onu dinlediğini ve ona önem verdiğini göster.

  • Kazanova ilişkilerinde hiç cimri davranmamıştır. Sevgilini etkilemek ve onu mutlu etmek istiyorsan, sürpriz hediyelerle bunu başarabilirsin. Ancak alacağın hediyenin küçük, samimi ve düşünülerek alınmış bir hediye olması önemlidir. Elinden geldiğince yaratıcı bir hediye vermeye özen göstermelisin.

  • Kazanova kadınları çözmüş bir kişiliktir. Bir kadının ne istediğini, nelerden hoşlandığını ve neler yapmak istediğini çok iyi bilir ve ona göre hareket ederdi. Ancak her zaman doğal ve kibar olmaya çalışırdı. Ayrıca herkesten farklı olduğunu da bir şekilde karşısındaki kadına hissettirmeyi başarırdı. Bir kadını etkilemek için ezberlenmiş süslü sözler, gidilen sıradan mekanlar ya da kadının zaten bildiği şeyleri yapmak yeterli değildir. Bu nedenle spontane davranabilirsin. Bir restoranda buluşmak yerine deniz kenarına giderek romantik bir yürüyüş yapın ya da güneşin doğuşunu izleyin. Bu şekilde doğal davranmak ve sürprizlere açık olmak her kadının dikkatini çeken şeylerdir.