Skip to content

Taze Aşk: İlk Buluşmada Ne Konuşulur?

 

Flört ettiğin kişiyle ilk buluşmanın çok keyifli, eğlenceli ve doğal akışında ilerlemesi için, sohbet esnasında açabileceğin bazı konu önerilerine göz atabilirsin.

Hoşlandığın biriyle çıktığın ilk buluşma kadar heyecan verici çok az şey vardır! Eğer sen de böyle bir buluşma için hoşlandığın kişiye söz verdiysen, şimdiden hazırlanma telaşıyla ve panikle dolmuş olabilirsin. Esasen korkmana ya da endişelenmene hiç gerek yok. Heyecan ilk buluşmaların şanında vardır. Heyecanını bastırmaya fazla efor harcamadan, karşındakini mümkün olduğunca iyi tanımaya ve keyifli vakit geçirmeye odaklanmalısın. Çünkü ikinci bir buluşma yaşamak isteyip istemediğini, ancak karşındaki insanla ilgili yeni izlenimler elde ettiğinde anlayabilirsin.

Bu nedenle ilk buluşmada konuşulacak konular da büyük önem taşır. Sohbetin akıcı, doğal ve keyifli bir şekilde ilerlemesi için, hem klişeden uzak hem de eğlenceli konulardan söz etmeniz gerekir. Peki, ilk buluşmada ne konuşulur? Karşındaki insanla ilgili merak ettiğin konuları, hangi soruları yönelterek öğrenmelisin? En önemlisi de, sohbetin tıkanmasını ve uzun sessizlikler oluşmasını önlemek için ilk buluşmada ne yapılmalı? Haydi bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım!

İlk Tanışma Nasıl Olmalı?

Öncelikle ilk buluşmanın nasıl bir ortamda olması gerektiğinden söz edelim. Hem senin hem de flört ettiğin kişinin, gittiğiniz yerde kendini rahat hissetmesi çok önemli. Bu nedenle karşındaki insandan, senin bulunmak istemediğin bir yere gitmenize dair bir teklif gelirse baştan dürüst davranmalısın. Örneğin o, seni bir konsere davet etmiştir ancak sen söz konusu grubu dinlemekten hoşlanmıyorsundur. Nezaketen gelen teklifi kabul etmektense, kendini mutlu ve rahat hissedeceğin başka bir plan üretebilirsin. Böylelikle her ikiniz de buluşmaya gerginlikten uzak bir şekilde gelebilir. Üstelik mutlaka bir planda uzlaşacağınızdan emin olabilirsin! 

 

Belki buluştuğun insanla uzun vadede kafanızın uymadığını fark edeceksin, belki de bu buluşma bir masalın başlangıcı olacak. Henüz bilemezsin. Ama bu yolculukta kendi hikâyeni yazmak senin elinde. Kendini ne kadar doğru ifade eder ve rahat hissedersen, ilk buluşmanın da o kadar keyifli ve yolunda gideceğinden emin olabilirsin. Buluşma planı kesin olarak yapıldıysa ve içine sindiyse, o halde asıl soruyu cevaplamaya geçelim: İlk tanışmada neler konuşulur?

İlk Buluşmada Neler Konuşulur? 

Baştan anlaşalım: Az sonra karşılaşacağın önerilerde klişe sorulara rastlamayacaksın. Flört ettiğin insanın hangi okulda okuduğu, hangi mesleği yaptığı, en sevdiği rengin ne olduğu gibi bilgileri zaten sormasan da mutlaka öğrenirsin. Belki de çoktan öğrenmişsindir. İlk buluşmada bu tip konular zaten konuşulur. Ama aşağıda yer alan sorular ve konular sayesinde daha yaratıcı sohbetler açabilir, sessizlikleri sonlandırabilirsin!

1. Hayaller

Her insanın bir ya da birden fazla hayali vardır. Hayaller, kim olduğumuzu, gelecekte kim olacağımızı ve amaçlarımızı belirleyen son derece önemli değerlerdir. Bir insanın hayal dünyasında yolculuğa çıkmak, onu daha yakından tanımanın en pratik ve eğlenceli yollarından biri olabilir. Karşındaki insanın henüz hangi mesleği yaptığını ya da hangi bölümde okuduğunu öğrenmeden önce, ideallerini keşfetmeye ne dersin? Böylelikle onun hobileri, hedefleri, başarıları, beklentileri ve duyguları hakkında da birçok bilgiye erişebilirsin. 

2. En Büyük Korkun Nedir?

Tıpkı hayaller gibi, korkularımız da bizi biz yapan temel taşlar arasındadır. Hiçbir şeyden korkmadığını söyleyen biri, çok yüksek ihtimalle yalan söylüyordur. Karşındaki insanın korkularını öğrenmek, onu tanımak için iyi bir yoldur. Elbette kimseden ilk buluşmada çok detaylı ya da özel şeyler paylaşmasını beklememelisin. Ama flört ettiğin kişinin bu soruya vereceği yanıtlar, zihninde daha net bir imaj oluşmasını sağlayabilir. Yalnızlık, çaresizlik, parasızlık, başarısızlık, amaçsızlık... Senin kalbindeki kişi neyden korkuyor?

3. Hatırladığın İlk Çocukluk Anın Hangisi?

Çocukluk anıları -elbette eğlenceli olanlardan söz ediyoruz-, sohbetin keyifli bir şekilde uzaması için harika bir yoldur. Üstelik her insanın çocukluk hafızası farklı olabilir. Bazı insanlar üç yaşında yaşadığı birçok anıyı net bir şekilde hatırlarken bazıları için geçen seneyi anımsamak bile zordur. Ama istisnasız herkesin, çocukluğunda hatırladığı eğlenceli, keyifli ve sıcak bir an olabilir. Karşındaki insanın aile yapısını, varsa kardeşleriyle olan ilişkisini ya da yetişme şeklini ona doğrudan sormak, ilk buluşmada gerçekten korkutucu olabilir. Çocukluk anılarından bahsederek bu bilgilerle ilgili birçok ipucu yakalayabilir, kendi çocukluk anılarını dilediğince paylaşabilirsin. 

4. İdeal Seyahat Arkadaşı Nasıl Olmalı?

Boşuna dememişler "Bir insanı tanımak istiyorsan, onunla seyahate çık." diye! İnsanların seyahatlerde verdikleri tepkiler ve beklentileri, onları yıllardır tanıyan kişiler için bile şaşkınlık verici olabilir. Elbette henüz ilk buluşmanı yaşadığın biriyle bir seyahate çıkma. Ama onun bir seyahat arkadaşından beklentilerini öğrenebilirsin. Flört ettiğin kişi daha önce bir yolculuğa çıkmış olsun ya da olmasın, zihninde tasarladığı eğlenceli bir seyahat planı olabilir. İşte bu plan, senin için son derece yol gösterici ipuçları taşıyabilir. Ayrıca bu konunun sonuna geldiğinizde, birbirinizle daha önce çıktığınız seyahatleri ve yolculuk anılarını da paylaşabilir, sohbetinizi ilerletebilirsiniz.

5. Senin İçin Yeri Ayrı Olan Şarkılar Var mı?

Bakma şarkılar dediğimize! Sorunun öznesi filmler, diziler ya da kitaplar da olabilir. Birçok insan için bu tip eserler özel bir yere sahiptir. Örneğin, kendini çok mutsuz hissediyorken dinlediğin neşeli bir şarkı olabilir. Defalarca okuduğun halde her okuyuşunda yeni anlamlara rastladığın bir kitap olabilir. Sana geçmişinden bir şeyler hatırlattığı için izlediğinde çok etkilendiğin bir film olabilir. Kısacası nasıl bir anlamı olursa olsun, bazı sanat eserleri özeldir. Flört ettiğin kişiye doğrudan en sevdiği müzik tarzını ya da yönetmeni sormak yerine, onun aklında ya da kalbinde iz bırakmış eserleri öğrenebilirsin. Böylece hem bu konularda zevklerinizin ne kadar kesiştiğini görebilir hem de birçok sürpriz anı hakkında bilgi sahibi olabilirsin. 

6. Sosyal Medya

Malum, sosyal medya artık her birimizin hayatının önemli bir parçası haline geldi. Ancak her insanın sosyal medyayı kullanış biçimi ve tercihleri bir diğerinden farklı olabilir. Flört ettiğin insanın internette ve sosyal medyada nasıl vakit geçirdiğini, hangi paylaşım platformlarını kullanmayı tercih ettiğini ve sosyal medyayı nasıl değerlendirdiğini öğrenmek istemez misin? Bu bilgilerin, onun takipçi sayısından ya da karşı cinsten kaç kişiyi takip ettiğinden daha önemli olduğuna emin olabilirsin. 

7. Arkadaşlıklar

Son olarak, biraz da arkadaşlıklardan söz etmeye ne dersin? Karşındaki kişinin kurduğu arkadaşlıklar ve arkadaşlarıyla yaşadığı eğlenceli anılar, keyifli bir sohbet konusu olabilir. Üstelik bazı insanlar kalabalık arkadaş gruplarından hoşlanırken bazılarıysa çevresinde yalnızca birkaç iyi dost olmasını tercih eder. Flört ettiğin insanın bu konuda düşüncelerini öğrenmek, gelecekte bir ilişki kurduğunuz takdirde ortak bir çevreye sahip olup olamayacağınızı da anlamanı sağlayabilir. Ayrıca, arkadaşlarıyla birlikte yaşadıkları komik, eğlenceli ve keyifli hatıralardan söz etmek, durağanlaşmaya yüz tutmuş bir sohbeti yeniden canlandırabilir. Sen de kendi arkadaşlarından, onların en sevdiğin özelliklerinden, tanışma öykülerinizden ve anılarınızdan dilediğince bahsedebilirsin. 

Bonus: Göz Teması Kurmayı Unutma!

Tüm bu konuların geçtiği eğlenceli bir sohbet sırasında dikkat etmen gereken bir şey var: Karşındakini gerçekten içten bir şekilde dinlemek... Muhtemelen hiç kimse, kendisi heyecanla bir şeylerden bahsederken muhatabının telefonla uğraşmasından ya da bir yerlere dalıp gitmesinden hoşlanmaz. Konuştuğunuz konu her ne olursa olsun, karşındakine onu gerçekten dinlediğini hissettirmelisin. Onun da aynı şekilde davrandığından emin olmalısın.