Skip to content

Flört 101: İlk Mesaj Nasıl Atılır? 

 

İlk izlenim, sağlam bir arkadaşlığın temelini oluşturur. Hoşlandığın kişiye attığın ilk mesaj, karakterin ve ona olan ilgin hakkında doğru ipuçları vermene yardımcı olabilir.

Arkadaşlık dünyasına ilk adımı atmak ve kendi kişisel yaklaşımını bulmak kesinlikle biraz deneme yanılma gerektirebilir. Ancak bir sevgiliye sahip olmak için gerçekten hazır olduğunda, cephanende bazı sağlam metinleri tutmak kötü bir fikir değildir. İlk buluşmadan sonra gönderdiğin mesaj, karşı tarafa duygularını tamamen yansıtabilmelidir. Ancak çok da hevesli olduğunu fark ettirmemen de önemli. Biliyorsun zor olan her zaman daha ilgi çekicidir.

Bir Kıza İlk Mesaj Nasıl Atılır?

Birlikte zaman geçirdiğiniz ilk akşamdan sonra ilk mesajı atmak, onu tekrar görmek istediğinin en büyük işaretidir. Henüz görüşmemişsen ve tanışma mesajı atmak istiyorsan, yaratıcı mesajlara göz gezdirmelisin. Onu daha yakından tanıyan kişilerden, hakkında bazı bilgilere ulaşabilir ve ilgisini uyandıracak bir giriş yapabilirsin. İlk mesajına verilen cevap ilişki hakkında sana ipuçları da sağlar. Karşı taraf senden hoşlandıysa seni tekrar görmek ister, ancak aynı duyguları paylaşmıyorsa sen de duygularına çok daha erken bir zamanda ket vurabilirsin. Peki, harika bir ilk buluşmadan sonra kızlara ilk mesaj ne zaman atılmalıdır? 

İlk mesajın zamanı diye belirli bir kural olmasa da, ertesi sabaha kadar beklemende fayda var. İkinizin de iyi vakit geçirdiğinizi varsayalım, gece hakkında düşünme ve kişilerin kendine göre sorgulama yapabilmesi için biraz vakte ihtiyaç duyulabilir. İşlerin düşündüğün kadar iyi gittiğine karar verirsen, ertesi sabah mesaj atarak karşı tarafın duygularını öğrenebilirsin. Bununla birlikte, hoşlandığın kişi sana sevimli bir iyi geceler mesajı gönderirse, alır almaz hemen cevaplaman hoş bir jest olabilir. Ama önce ondan haber alamazsan, "İlk mesaj nasıl olmalı?" önerilerini gözden geçirebilirsin.

1. Sohbette Ortaya Çıkan Bir Aktiviteyi Birlikte Yapmayı Önerebilirsin

İlk buluşmada genellikle karşılıklı hobilerden bahsedilir. Konuşmayı dikkatlice takip edip hoşlandığın kişinin yapmaktan hoşlandığı aktiviteleri aklının bir kenarına not edebilirsin. Eğer yemek yapmayı sevdiğinden bahsettiyse birlikte lezzetli bir akşam yemeği için bir araya gelmek istediğini söyleyebilirsin ya da onu kahvaltıya davet edebilir, krep yapabilirsin. Eğer vejetaryen ise vegan yemekler hazırlayabileceğinden bahsedebilirsin. İkinci bir buluşma ayarlayabilmenin en iyi yolu, gerçekten söylediği her şeyi özenle takip etmekten geçer. Konuşma sırasında gitmek istediği bir sanatsal aktiviteden bahsedebilir. Sevdiği bir ressamın sergisine birlikte gitmeyi teklif edebilirsin. Aynı şekilde sevdiği bir sanatçının konserine davet edebilirsin. Sinema, tiyatro gibi sanat aktivitelerinden hoşlanıyorsa vizyondaki bir filme beraber gitmeyi önerebilirsin. Örneğin, “Dün gece harika zaman geçirdim, yakın bir zamanda bunu tekrarlamalıyız. Sinemaya gitmeye ne dersin?” gibi bir mesaj atabilirsin.

2. İlk Buluşma Hakkında Olumlu Yorumlar Yapmalısın

Hoşlandığınız kişi ile tekrar görüşme ayarlayabilmek için en sağlam yaklaşım, gece hakkında özellikle özel bulduğun bir şeye başvurmaktır. "Dün gece seninle gerçekten harika zaman geçirdim. Son zamanlarda hiç bu kadar gülmemiştim!" gibi cümleler sohbet başlatmanın tatlı bir yoludur. Sadece yemek yediğiniz yer hakkında yorum yapsan bile, havalı olduğunu düşündüğün belirli bir şeye dikkat çekmek, gerçekten buluşmadan keyif aldığını bilmesini sağlar. Böylece, karşı tarafın aklındaki herhangi bir şüpheyi hafifletebilirsin ve seninle tekrar buluşmak için yeşil ışığa sahip olduğunu hissedebilir. Açık ve net mesaj atmalısın. Hoşlandığını belli eden, onu sevgili gibi gördüğünü ima eden kelimeler kullanmalısın. "Arkadaşlarla sinemaya gidiyoruz, sen de gelir misin?" tarzında bir mesaj çok da ilgi çekici değil. Bir diğer önemli konu da tarih opsiyonunu ona bırakmaktır. Belirli bir gün yerine onun tercih edebileceği bir tarih opsiyonu bırakmalısın. Örneğin, “ Muhteşem bir restoran keşfettim, müsait olduğunda birlikte gidebiliriz.” gibi cümleler ideal bir ilk mesaj fikri olabilir.

3. Yeniden Buluşmak İstediğinin Farkına Varmasını Sağlamalısın

Bazen hoşlandığını direkt söylemek ya da yeniden buluşmak istediğini dile getirmek, sağlam bir ilişki için önemli bir adımdır. İlk buluşmanda gerçekten ondan etkilendiysen, cesaretini toplayıp yeniden buluşmak istediğini fark etmesini sağlayan cümleler kurmalısın. Düz bir şekilde tekrar buluşmak istediğini söyleyerek tahminleri de ortadan kaldırabilirsin. "Dün gece süperdi! Bir ara tekrar yapmalıyız." cümlesi ile birlikte sevimli bir emoji kümesi, sağlam bir seçim olabilir. İlk buluşma sırasında hoşlandığın kişinin ilgi alanlarını öğrenmeye çalışabilirsin. Spora ilgi duyuyor mu ya da kitaplar mı onun için önemli, onun hakkında ilk buluşmada elde ettiğin tüm veriler, ilk mesajı atmanı kolaylaştırabilir. Sevdiği yemekler ya da ilgi duyduğu yabancı mutfaklar, bir sonraki buluşmayı ayarlayabilmen için anahtar kelimeleri oluşturmana yardımcı olabilir. Örneğin, sushi sevdiğinden söz etti, bir sonraki buluşmanızda onu şehrin en iyi sushi yapan yerine götürmek istediğini söyleyen bir mesaj atabilirsin.

4. Egosunu Okşayabilirsin

Her kadın iltifattan hoşlanır. Kendini özel ve önemli hissetmek ister. İlk buluşma ile ilgili iltifatlarda bulunmak, hatta biraz flörtöz davranmak onun ilgisini çekebilir. Fiziksel özelliklerinden ziyade onunla birlikte zaman geçirmenin eğlenceli olduğundan bahsedebilirsin. Ona özgü karakteristik bir özelliği varsa dile getirebilirsin. Konuşma tarzını beğendiğini ve entelektüel kişiliğinden etkilendiğini belirtebilirsin. "Dün gece seninle gerçekten iyi zaman geçirdim. Kesinlikle ikinci buluşmayı dört gözle bekliyorum :)" gibi bir mesaj onun egosunu arttırarak seninle tekrar buluşmasını sağlayabilir. Çok güzel gülümsediğini ve o gülümsemeyi tekrar görmek istediğini söyleyebilirsin. Cinsellikten bahseden ve onun utanmasına ya da gerilmesine neden olan cümlelerden özellikle kaçınmalısın. Sürekli mesaj atmaktan da kaçınmalısın. Mesajı görmediğini varsayarak tekrar mesaj atmak kişinin gerilmesine ve ürkmesine neden olabilir. İlk buluşma için teşekkür eden bir mesaj attın ve mesaja cevap gelmedi. Tekrar görüşmek istediğini bildiren bir mesaj daha atıp isteğini bildirmen yeterli. Mesajlarına cevap gelmediyse zorlamanın bir anlamı yok, yeni mesajlar rahatsızlık verebilir.

5. Sadece Teşekkür Edebilirsin

Bazen tek yapman gereken, ona ilk buluşma için teşekkür etmek ve ne zaman tekrar buluşmak istediğini bildirmek olabilir. Ona "Dün akşam için teşekkür ederim, gerçekten harika zaman geçirdim. Bu önümüzdeki hafta biraz meşgulüm, ama cuma gecesi boşum." gibi bir cümle yazmayı deneyebilirsin. Ancak bu mesajı, ilk buluşma sırasında tekrar bir araya gelmekten bahsetmişseniz, göndermek isteyebilirsin. Eğer bahsetmediyseniz, basit bir "Tekrar bir şeyler yapmaya hazırım.“mesajı atabilirsin. 

Başarılı bir ilk buluşmadan sonra nasıl ilerleyeceğine dair rahatsızlık hissi duyabilirsin. Geri adım atmamalı ve hoşlandığını belli etmelisin. "Mesaj atmamalıyım, hoşlandığımı belli etmemeliyim." gibi klişeler, kişinin senden uzaklaşmasına ve soğumasına neden olabilir. Örneğin, "Birkaç gün bekleyip heyecan yaratayım." düşüncesi olumsuz bir cevapla karşı karşıya kalmanı sağlayabilir. Duygularını açığa çıkararak savunmasız olmak ve kendini ortaya koymak ciddi bir güven gerektirir. Unutma, kendine güvenenler her zaman çekicidir. Sadece “Akşam için teşekkür ederim. Seninle vakit geçirmek çok keyifliydi, tanıştığıma çok memnun oldum.” mesajı bile yeterli. İlişki boyutuna geçmek için zamana bırakmalı ve sohbeti doğal akışında ilerletmelisin. Ancak mesajlarına cevap gelmez ya da her buluşma teklifine bir mazeret ile karşılık verilirse, şansını başka kişilerle denemelisin.