Skip to content

7 Adımda Kendini Keşfetmenin Yolları 

 

Hayatı boyunca sürekli araştırma ve yeni şeyler öğrenme çabası içerisinde olan insanoğlunun bu arayışı bir ömür sürer. Ancak doğru bilgiye ulaşma çabasında olan insanoğlunun, dış dünyayı keşfetmeden önce aslında kendi iç dünyasını keşfetmesi gerekir. Bu içeriğimizde 7 adımda kendini keşfetmenin yollarını senin için sıraladık.

 

Bir konuyu öğrenmek için o konu hakkında sanal dünyada sonsuz bilgi kaynağına sahip olabilirsin. Ama hiç kimse sana kendini tanıtamaz ve bunu senin yapman gerekir. Sana, “Sen kimsin?” diye sorulduğunda ya da “Ben kimim?” diye kendini sorguladığında doğru cevap yine sende gizlidir. Kendini keşfetmek için, fikirlerine, korkularına, gerçeklerine ulaşmak ve onlarla yüzleşmek için kendinle baş başa kalmalı ve bunu sadece bir kez değil, defalarca yapmalısın. Çünkü, hayat döngüsü içinde yaşayacağın deneyimler ve hayatında olacak olan değişiklikleri sen geliştirebilirsin. Kendinle başbaşa kaldığın anlarda kendine soracağın sorular, kendini tanımana oldukça yardımcı olacaktır. Böylece kendini yavaş yavaş tanımaya başlayacak ve dış dünyayı daha kolay algılayarak yönetebileceksin.

Kendini Keşfetmek için Yapman Gerekenler

Kendini tanımak, sahip olabileceğin en önemli becerilerden biridir. Kim olduğunu bildiğinde, yapman gereken şeyleri de bilirsin ve bu şeyleri yapmak için kimseden izin almana gerek kalmaz. Ayrıca yanlış şeylere zaman ayırmanın sebep olduğu tonlarca hayal kırıklığından da kurtulmuş olursun. Kendini tanıdıktan sonra, kendine daha fazla güvenecek ve amacını anlayarak kendi hikayeni yazmaktan asla korkmayacaksın. İşte, kendini keşfetmek için sana yardımcı olacak bazı ipuçları…

1. Kendi Zaman Çizelgeni Oluştur

İlk yapman gereken, kendine sessiz bir ortam oluşturup kendinde neleri sevmediğini, neleri değiştirmek istediğini, gelecek hayallerini ve hedeflerini bir deftere yazmaktır. Daha sonra, kendinde beğenmediğin ve değiştirmek istediğin şeyler için neler yapabileceğine dair ufak notlar alabilirsin. Aldığın notları bir zaman çizelgesi haline getirdikten sonra, başardığın her bir adımın üzerini çizebilir ve kendindeki değişimleri kolayca takip edebilirsin.

2. Doğru ve Yanlışlarınla Yüzleş

Kim olduğunu anlamanın en iyi yollarından biri de yanlış ve doğrularınla kendini kabul etmektir. Çünkü birçok kişi, hatalarının farkındır ama bunları kabul etmek istemez. Senin de bazı hataların olabilir. Öncelikle bu hatalarını kabul ederek onlarla yüzleşmeli ve kendine göre dersler çıkarmalısın. “Ben böyleyim.” dedikten sonra cümlenin kalanında “ama” ile devam etmekten kaçınarak kabulleniş sürecine adım atabilirsin. Ancak bu kabulleniş sürecinde kendini suçlamadan ve yargılamadan kendinle yüzleşmelisin. Böylece kendini çok daha iyi ve daha cesur hissederek dış dünyada ilgileneceğin şeyleri belirleyebilirsin. Ünlü yazar Harriet Jackson Brown’un dediği gibi “Kendisiyle mücadele eden insan, en değerli insandır.” Bu söze kulak ver, çünkü sen değerlisin. Bunu asla unutma!

3. Kendini Yalnızlığa Bırak

Kendini keşfetmek için kendini derin bir yalnızlığın içine bırakabilirsin. Beklentilerden, konuşmalardan, gürültüden, sosyal medyadan ve üzerine gelen tüm baskılardan kurtulmak için kendine zaman ayırmalısın. Böylece zihnindeki tüm kargaşadan ve olumsuzluklardan kurtulabilirsin. Bunun için uzun yürüyüşler yapabilir ya da sakin bir parkın bankında oturarak kendi sessizliğini dinleyebilirsin.

4. Kendine Güvenmeyi Öğren

Güven duygusu, kendini tanımanın merkezinde yer alır. Eğer kuvvetli bir öz güven duygun yoksa, başkalarının söyledikleri sözlerden çok etkilenecek ve neyin uygun olup olmadığı hakkında kendi fikrini savunamayacaksın. Bu nedenle kendine inanmayı ve kendi duygularına güvenmeyi öğrenmelisin. Bunu başardığında yeni benlik duygun gelişecek ve kendini daha özgür ve cesur hissedeceksin. Bunu hemen başaramadın diye umutsuzluğa kapılma. Biraz sabırlı ol ve yeteneklerine güvenmekten asla vazgeçme. Her şey zamanla yoluna girecek.

5. Kendine Temiz Bir Sayfa Aç

Kendi ahlaki davranışlarını geliştirmeye gayret edip onlara bağlı kalmalısın. Eğer daha önceleri kötü alışkanlıkların varsa bu alışkanlıklardan hemen kurtulmalısın. Kendi başına başaramayacağını düşünüyorsan, profesyonel bir yardım alıp gelecek hayatına temiz bir sayfa açıp başlayabilirsin.

6. İnandıklarının Peşinden Git

Bir güzelliğe tutku ile bağlandığında ya da bir şeye inandığında, başkasının ne düşüneceğini umursamadan onun peşinden gitmelisin. Çünkü bu hayat senin ve kendi masalını yaratmak için karşına çıkan fırsatları değerlendirmek de en büyük hakkın. O halde önüne çıkan engelleri aş ve kendini keşfet!

7. Kariyer Hedefini Belirle

Hayatını daha konforlu bir şekilde sürdürebilmen için, iyi bir gelire ve dolayısıyla iyi bir işe ihtiyacın olacaktır. Ancak kariyer hedefini belirlerken seni mutlu edecek ve hayallerini gerçeğe dönüştürecek mesleklerden birini tercih etmeyi deneyebilirsin.