Skip to content

10 Adımda Daha Özgüvenli Olmanın Yolları 

 

Öz güvenini arttırmak istiyorsan, senin için bir araya getirilen öneriler ile hemen ilk adımı atabilirsin.

Çevrende sürekli öz güveninin ne kadar yüksek olduğundan bahseden birileri mutlaka olmuştur. Peki onlar kendilerini överken senin öz güvenin ne durumda? Özüne ne kadar güveniyorsun? Bu sorulara kolayca cevap veremiyorsan, sana yardımcı olması için hazırlanan önerileri mutlaka deneyimlemelisin. Öz güven denen şey, doğduğun andan beri içinde var. Hem zaten hayata da gözlerini tek başına açmadın mı? Unutma, içinde zaten var olan bir şeyi dışa vurmak sadece senin elinde. Tek bir an bile başaramayacağını düşünme. 

Kendine Güven Nasıl Artar? 

Benliğine olan inanç konusunda herkes gibi inişler çıkışlar yaşayabilir, "Öz güvenimi nasıl geliştirebilirim?" diye düşünebilirsin. Öz güvenin de diğer tüm kişisel özelliklerin gibi, üzerine düşüldüğünde geliştirebilir bir şey olduğunu kendine hep hatırlatmak ile işe başlayabilirsin. 

1. Öz Güven Problemi Neden Olur?

Herkesin öz güvensizlik yaşadığı konular farklıdır. İlk olarak sende öz güven eksikliği yaratan sebepleri belirlemelisin. Sebepler hakkında biraz beyin fırtınası yapmalı, iyi ya da kötü her yönü ile konuyu biraz düşünmek için zaman harcamalısın. Bu adım olaylara daha doğru açıdan bakmanı ve daha doğru çözümleri üretebilmeni kolaylaştırır.

 2. "Hayır" Diyebilmek Üzerine Çalış

Öz güveni yüksek olan kişiler, yaşadığı problemler karşısında net bir duruş sergiler. Sen de hoşnut olmadığın bir durumla karşılaştığında, üzerinde stres oluşturacak herhangi bir hissin içinde gömülü kalmamak için "Hayır!" diyebilmeyi bilmelisin. Bunu hemen başarmak kolay olmayabilir. Küçük şeylere "Hayır!" diyerek konuyu deneyimlemeye başlayabilirsin. 

3. Küçük Hedefler ile Kendini Ödüllendir

"Öz güven nasıl arttırılır?" sorusu üzerinde kafanı yoruyorken ulaşılması kolay küçük hedefler koyarak kendine başarı hissini yaşatmalısın. Küçük şeyleri başarmak daha büyüğünü hedeflemeni de sağlar ve başarılar çığ gibi büyümeye başlar. 

4. Olumsuzluklara Pozitif Bakmayı Öğren

Yaşadığın her olumsuz olayın içinden mümkün olabildiğince ders niteliğinde sonuçlar çıkarmaya çalışmalısın. Bunu başarabilirsen "Öz güven nasıl gelişir?" sorusunun cevabına bir adım daha yaklaşır ve hiçbir şeyi denemekten korkmazsın. Unutma, korkusuzluk öz güvenin temelinde var.

5. Seni Destekleyen Kişilerle Zaman Geçir

Öz güven eksikliği belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan kişisel özellik, negatif bakış açısına sahip olmaktır. Kendine olan inancın konusunda seni aşağıya çekecek insanların bu süreçte çevrende olmasına izin verme. İnanmak başarmanın yarısıdır. Kendine inan ve bunu yitirmene neden olacak kimseyi yakınında tutma. 

6. Kendine Karşı Objektif Ol

Nerede hatalı davrandığını ve hangi konularda eksik olduğunu doğru bir şekilde analiz edemezsen, onları düzeltip kendini geliştirmen mümkün olmaz. Bu yüzden kendine de eleştiri yapmaktan çekinme.

7. Göz Temasından Kaçınma

Kişilerle iletişim halindeyken göz temasından kaçınmak öz güven kaybı yaşandığının net göstergesidir. İnsanlardan daha fazla saygı görmek istiyorsan, öz güvensiz olduğunu düşünmelerine izin verme. Çünkü saygınlığın arttıkça öz güvenin de büyür.

8. Mükemmel Olmaya Çalışma

Kusursuzluk kolay elde edilemez ve sen işlerinde her kusur bulduğunda öz güvenini zedelersin. Şimdilik kusursuzluk beklentin olmasın. Küçük küçük ama doğru sonuçlarla ilerlemeye odaklan.

9. Başarılarını Not Al

Kendine koyduğun ulaşılabilir hedefleri başardıkça onları her zaman göreceğin şekilde not al. Bu sayede zamanla neler başardığını daha net fark etmen öz güvenini ateşler.

10. Konfor Alanından Çık

Başarıyla öz güveni bağdaştırdıysan, başarı için de konfor alanından çıkmayı göze almalısın. Kişilere en zor gelen kısım olan konforundan vazgeçme basamağını atladığın an, başarı ve öz güven koşulsuzca seninle olur, bunu sakın unutma.

"Öz güven nasıl kazanılır, yetişkinlerde öz güven nasıl geliştirilir?" gibi sorular artık senin için cevaplarını bulduysa haydi, hemen hayatını değiştirmeye başla! Doğada var olan hiçbir şeyin bir anda ortaya çıkmadığı gibi öz güvenin de aniden kendini belli etmez. Sürece ihtiyacın olduğunu aklından çıkarma ve sabırla ilerlemeye devam et. Her çıktığın basamakla zirveye bir adım daha yaklaştığını kendine sürekli hatırlat!