Skip to content

Değerli Müşterilerimiz,

 

Rekabet Kurulu'nun 08.03.2021 tarihli ve 21-15/190-80 sayılı kararıyla ("Karar"), mülkiyeti Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş.'ye ("Şirketimiz") ait olan ve perakende satış noktalarına kullanım ödüncü (“Ariyet”) olarak teslim edilen dondurma dolaplarının kullanım esaslarına ilişkin bazı düzenlemeler getirilmiştir. Buna göre çeşitli şartları sağlayan perakende kanalı müşterilerimiz tercih etmeleri durumunda 24 Mayıs 2021 tarihinden itibaren mülkiyeti Şirketimiz’e ait dondurma dolaplarının görünür kısmının ve satış noktasındaki toplam dolap hacminin %30'unu rakip endüstriyel dondurma ürünlerinin[1] satış ve muhafazası için kullanabileceklerdir.

 

Bu çerçevede, 24 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Algida kabinlerinde aşağıdaki koşullar çerçevesinde rakip ürünlerine yer verebilecektir.

 

Algida Kabinlerinin Kullanımına İlişkin Yeni Kurallar

 

1.         Satış noktanızın net kapalı satış Alanı’nın 100 metrekare veya altında olması  ve Satış noktanızda Algida kabini dışında tüketicinin doğrudan erişebileceği bir başka dondurma dolabının bulunmaması durumunda noktanızda bulunan Algida kabin/kabinlerinin, görünür kısmı ve toplam hacminin %30’u rakip ürünlerin satışı için kullanılabilecektir.

2.         Algida kabinlerinde rakip ürünlere yer verilmesi Rekabet Kurulu tarafından müşterilerimizin ticari tercihine bırakılmıştır ve Algida kabinlerinde rakip ürünlerin satışı hiçbir şekilde bir mecburiyet teşkil etmemektedir.

3.         Satış Noktanızın net kapalı satış alanı 100 metrekare üzerinde ise, ya da Satış noktanızın net kapalı satış alanı 100 metrekare veya altında olsa dahi, Noktanızda bir başka dondurma firmasına (Örn; Golf, Panda, Dondurmacı Amca, Eti, Pernigotti vb.) ya da kendinize ait tüketicilerin doğrudan ulaşabileceği bir dondurma dolabı bulunuyorsa, Algida kabin ya da kabinlerine diğer endüstriyel dondurma firmalarının ürünleri konulmamalıdır.

4.         Algida ürünlerinin rakibi olmayan ve tüketici gözünde endüstriyel dondurma ürünlerinin muadili olmayan ürünleri Algida kabinlerine herhangi bir şekilde koymamalısınız. (Örnek: Buz ve Su, Donmuş Tavuk, Donmuş Pizza, Donmuş Et, Donmuş Patates, vb.)

 

Konu ile ilgili sormak istediğiniz her türlü soruda noktanız ile ilgilenen Algida Satış Uzmanı ve Bölge Yöneticileri ile irtibata geçebilir ya da 0 850 737 0203 numaralı Algida Müşteri İletişim Hattı’nı arayabilirsiniz.

 

[1] “endüstriyel dondurma ürünleri” terimi: dondurma, dondurma türleri ve yenilebilir buzlu ürünler olmak üzere, tüketicinin gözünde bu ürünlere ikame olarak algılanan ve ilgili mevzuat gerekliliklerine uygun olarak üretilen ve dağıtılan ürünler (örn: soğuk tatlı bar) anlamına gelmektedir.

 

Saygılarımızla,

Algida